Društveno-politički i kulturni identitet Bosanskog Podrinja: 500 godina tekije Hamza-Dede Orlovića (1519-2019)
Do sada najobimnije naučno utemeljeno istraživanje na ovu temu ispisano perom najrelevantnijih naučnika, profesora i istraživača u izdanju Instituta za društvena i religijska istraživanja i Medžlisa Islamske zajednice Bratunac.
Izvodi iz recenzija: “(…) Bosansko Podrinje je regija od strateškog značaja za Bosnu i Hercegovinu, čija granica na istoku, rijeka Drina, predstavlja jedan od fundamentalnih markera geografske svijesti bosanskog/bošnjačkog naroda. Podrinje je dio našeg historijskog pamćenja i našeg pogleda u budućnost (…) Na širem planu Drina je milenijska linija susretanja i razdvajanja istovremeno kulturnih zona, zapadno-katoličke sa istočno-pravoslavnom, dok je historijska sudbina Podrinja i cijele Bosne kroz stoljeća bila određena strateškim nadmetanjem između Istanbula i Beča, Osmanskog i Austrijskog/Austro-Ugarskog carstva, što je uveliko odredilo i identitet Bosne, kao plodnog stjecišta zapadno-evropske i islamske kulture (…) Kao granična regija Bosansko Podrinje je u dugom razdoblju bilo i sada jeste cilj srpske veliko-državne ideologije i politike, koja je u pokušaju ostvarenja tog cilja u posljednjoj agresiji izvršila genocid nad Bošnjacima. (…)”
Prof. dr. Amir Karić
“(…) Autori su odabrali važne teme iz prošlosti Bosanskog Podrinja. Istražena su pitanja iz političke, društvene i kulturne historije. Autori pripadaju različitim naučnim oblastima, pa je razumljiv i različit pristup u naučno-istraživačkom postupku. Treba istaći da jedan broj radova može da posluži kao važan historijski izvor istraživačima koji se budu bavili prošlošću Bosanskog Podrinja u nekom budućem vremenu. Rukopis Zbornika obiluje mnogim informacijama koje ”svjedoče” o prošlosti Bosanskog Podrinja, pa ga preporučujem za objavljivanje. (…)”
Prof. dr. Sead Selimović
IZ SADRŽAJA:
1. Čije je Bosansko Podrinje;
2. Promjena vlasništva nad zemljom u Srednjem Podrinju;
3. Genocid nad Bošnjacima Podrinja;
4. Vakuf Hamza-dede Orlovića u svjetlu dostupnih izvora;
5. Sufijska tradicija Bošnjaka: Paradigmatični primjer Hamza-dede Orlovića i Hamze Balija;
6. Nasljeđe Hamza-dede Orlovića u kontekstu očuvanja nacionalnog i religijskog identiteta Bošnjaka Srednjeg Podrinja;
7. Stari kameni nišani na području Srednjeg Podrinja i njihov kulturno-historijski značaj;
8. Džemat Kušlat…